Pierwszy spacer szlakiem Osi Stanisławowskiej poprowadził Adam Tyszkiewicz. Oś należy do najciekawszych rozwiązań urbanistycznych Warszawy. Wytyczona w czasach Stanisława Augusta, do dziś stanowi jeden z najpiękniejszych rejonów stolicy. Odwiedziliśmy najważniejsze place tej części miasta: Na Rozdrożu, Zbawiciela, Politechniki i Trzech Krzyży oraz sąsiadujące z nimi ulice: Szucha, Polną, Wyzwolenia i Mokotowską. Dowiedzieliśmy się o dominantach architektonicznych na placach, zwróciliśmy uwagę na małą architekturę, nie zapomnieliśmy również o gmachach, które już dziś nie istnieją, oraz o projektach urbanistycznych, które nigdy nie zostały zrealizowane. Podczas spaceru oglądaliśmy również zapożyczenia urbanistyczne i architektoniczne ze słynnych miast europejskich: Rzymu, Paryża, Berlina, a także Moskwy.
Podczas spaceru „Cmentarz – miejsce wyróżnione” dr Marek Ostrowski odkrył przed nami ukryty wśród torowisk linii kolejowych niewielki cmentarz choleryczny na Pradze. Na jego przykładzie dyskutowaliśmy o definicji miejsca i jego znaczeniu jako symbolu, zastanawiając się, czy taki nacechowany symbolicznie punkt może być placem.
Trzeci spacer to wycieczka botaniczna z Adamem Kaplerem, który zaprowadził nas „na chwasty”. Podziwialiśmy największych twardzieli wydepczysk i chodników, nieustraszonych pionierów wdzierających się na mury i hałdy, utalentowanych inżynierów i budowlańców tworzących nowe ekosystemy z własnych ciał, a także piękności z ogrodów, które wybrały wolność na przypłociach. Botanizowanie pod okiem wielbiciela warszawskiego zielska było doskonałą okazją, aby nauczyć się rozpoznawania drzew, krzewów i ziół w okolicy własnej szkoły, dowiedzieć się czegoś więcej o roślinach odurzających spotykanych na śmietnikach i parkingach czy poznać jagody pyszne dla ptaków, a równocześnie śmiertelnie groźne dla naszych wnucząt. Odwiedziliśmy plac Konfederacji na Bielanach oraz place zielonego Żoliborza.
Tego samego dnia wieczorem spotkaliśmy się pod kolumną Zygmunta na spacer prowadzony przez Gosię Kuciewicz i Simone De Iacobisa z Grupy Projektowej CENTRALA. Podczas nocnej wędrówki po Śródmieściu i Pradze rozmawialiśmy o tym, dlaczego nie istnieją jeszcze przestrzenie publiczne zaprojektowane z myślą jedynie o porze nocnej. Zwiedzaliśmy znane za dnia place, które miejska noc przekształca w miejsca właściwie nieznane. Przeszliśmy z mroku w nieznośne oświecenie. Przyjrzeliśmy się odbarwionym kolorom i zanieczyszczeniu światłem. Tropiliśmy również nocne zwierzęta.
Ostatni, piąty spacer to spotkanie z Remem Koolhasem. Grupa Projektowa CENTRALA przybliżyła nam postać tego wybitnego intelektualisty i architekta, który potrafi nazwać to, co inni tylko przeczuwają. Zastanawialiśmy się, czy udało mu się zdiagnozować na odległość problemy Warszawy. Na placu Defilad, w centrum handlowym Złote Tarasy oraz na placu Europejskim tropiliśmy miejską „kulturę zagęszczenia”, „śmieciową przestrzeń”, „bigness” i „miasto generyczne”. Wszystkie te pojęcia przybliżała cytowana w czasie spaceru książka Rema Koolhaasa Śmieciowa przestrzeń.
Adam Tyszkiewicz – absolwent archeologii i historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Doktorant na wydziale Historycznym UW. Ukończył również podyplomowe Studia Menedżerów Turystyki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz podyplomowe Studium Varsavianistyczne na UW. Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Stypendysta fundacji Roberta Andersona w Londynie, fundacji Lanckorońskich oraz Queen’s University w Belfaście. Przewodnik po Warszawie. Zainteresowania: sztuka klasycystyczna, dzieje szkolnictwa wyższego, architektura i urbanistyka miast europejskich.
dr Marek Ostrowski – Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, Laboratorium Informacji Obrazowej CNBCh. Twórca kierunków naukowych: informacji obrazowej oraz varsavianistyki. Specjalista w zakresie lotniczych i satelitarnych obserwacji Ziemi. Autor Tryptyku warszawskiego, na który składają się Spojrzenie Warsa, Oblicze Sawy i Pokolenie Varsovia.pl.
Adam Kapler – rocznik 1983, absolwent biologii środowiska na UW. Wielki miłośnik warszawskich lasków, bagien Polesia Lubelskiego i Suwalszczyzny. Człowiek spełniony, gdyż łączy pracę ze swymi pasjami. Na co dzień pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, a dokładniej kriogenicznego Banku Genów. W wolnych chwilach i w razie potrzeby działacz Centrum Ochrony Mokradeł, Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Botanicznego i Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Miłośnik miejskich i wiejskich małych ojczyzn, zwolennik reintrodukcji gatunków lokalnie wymarłych jako ważnej składowej uzdrowienia zniszczonych ekosystemów i wskaźnika skuteczności podjętych działań, a równocześnie koła zamachowego mnóstwa dalszych badań podstawowych.
Simone De Iacobis oraz Małgorzata Kuciewicz tworzą projekty architektoniczne, artystyczne i badawcze w oparciu o rekonstrukcję śmiałych idei z XX wieku. Wiele ich inicjatyw jest próbą wywołania dyskusji na temat ochrony i rewitalizacji dziedzictwa awangardy modernistycznej. Ich akcje i publikacje służą pobudzeniu refleksji nad przestrzenią miast, wpływają na to, jak miasto jest używane oraz w jakim kierunku podążają decyzje dotyczące jego przekształceń. Centrala otrzymała nagrody i wyróżnienia w wielu konkursach. W ramach rezydencji artystycznych twórcy CENTRALI zajmują się zagadnieniami związanymi ze zurbanizowaniem powietrza – temu poświęcony był m.in. projekt Thick space (razem z grupą Monnik w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie w latach 2015–2016) oraz Climate responsive design (Khoj International Artists’ Association w New Delhi, 2016).